Strona głównaUncategorizedZ jakich nurtów czerpie modernizm?

Z jakich nurtów czerpie modernizm?

Sztuka nowoczesna określana również mianem modernizmu stanowi okres w historii sztuki, który rozpoczynał się w połowie XIX wieku. Jego koniec przypada na lata 70. XX wieku. Był to zróżnicowany pod względem stylu okres, ponieważ przeplatały się ze sobą różne nurty, jak impresjonizm, postimpresjonizm, kubizm, dadaizm, pop art., art branding, minimalizm i symbolizm. W niniejszym artykule dowiecie się, czym charakteryzowały się najistotniejsze nurty modernizmu.

Kubizm

Kubizm, jako część awangardowych nurtów w sztuce, bazował na figurach geometrycznych. Podstawowymi zasadami było odrzucenie perspektywy i uproszczenie przedstawiania obiektów do geometrycznych kształtów. W takim stylu początkowo tworzyli Pablo Picasso i George Barque – to ich uznaje się za ojców kubizmu. Sztuka kubistyczna była wyrazem indywidualizmu i odejścia od dotychczasowych zasad panujących w sztuce, głównie estetyzmu. 

Dadaizm

Kolejny awangardowym stylem był dadaizm. Nurt poszedł o krok dalej od kubizmu, ponieważ zrywał z jakimikolwiek ograniczeniami formalnymi. Bazował na swobodzie twórczej, która wynikała z poczucia rozpadu cywilizacji. Dadaiści wierzyli, bowiem, że nadchodzi koniec epoki i wszystkiego, co znane – wieszczyli upadek cywilizacji, co spowodowane było I wojną światową. Dadaizm nie wykształcił konkretnych cech stylu, ponieważ skupiał się bardziej na światopoglądzie twórców. Głównymi formami, jakie upodobali sobie dadaiści okresu modernizmu były żartobliwe fotomontaże, kolaże i dzieła, ciężkie do sklasyfikowania. Najwybitniejszym dziełem dadaistycznym jest „Fontanna” Marcela Duchamp – był to pisuar z podpisem „R. Mutt 1917”. 

Pop art


Sztuka nowoczesna dała początek pop artowi i tak zwanej sztuce popularnej. Najwybitniejszym twórcą i prekursorem był Andy Warhol. Tematami pop artu był materializm i konsumpcjonizm, które były krytykowane przez twórców. Formy wyrazu miały stanowić parodię kultury masowej i stanowić karykaturę wielkomiejskiego życia. Twórcy wykorzystywali w tych celach  wielkie formaty, fragmenty komiksów, przedmioty codziennego użytku. 

Minimalizm

Minimalizm wprowadzał ograniczenie środków plastycznych w dziełach artystycznych. Minimaliści wykorzystywali przede wszystkim kształty geometryczne, powierzchnie i skale. Przez to ich prace częściej przypominały ryciny i architekturę, niż sztukę. Minimalizm miał być przy tym anonimowy i pozbawiony indywidualizmu, stanowiąc zupełne przeciwieństwo pop artu. 

Sztuka nowoczesna była niejednorodna, ale zmieniła wiele na płaszczyźnie artystycznej zarówno współczesnego świadka artystów, jak i przyszłego. Dzięki temu rozwinęły się z czasem nowe formy i zastosowania dla sztuki, które odnajdziemy w sztuce współczesnej. 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne