Witamina A znana również jako retinol, odgrywa szereg istotnych ról w naszym organizmie, ale nie jest niestety przez niego magazynowana. jak działa witamina A? Dowiedz się po czym możesz poznać, że Ci jej brakuje? Sprawdź, jakie są jej najlepsze źródła.
Jak działa witamina A?
Przede wszystkim zawdzięczamy jej dobry wzrok. Retinol wpływa bowiem na funkcje narządów wzroku oraz dba o ich dobrą kondycję. Zapobiega również tzw. kurzej ślepocie i minimalizuje jej objawy. Poza tym witamina A:
- uszczelnia barierę ochronną przed wirusami i bakteriami;
- wykazuje działanie antynowotworowe;
- działa wzmacniająco na szkliwo zębowe;
- wpływa korzystnie na stan i kondycję skóry i włosów.
Warto też nadmienić, że witamina A wspiera gospodarkę hormonalną. Jest też niezbędna, jeśli chodzi o przyspieszenie przemiany materii.
Niedobory witaminy A
Po czym można rozpoznać, że cierpimy na niedobory witaminy A? Lista objawów obejmuje m.in.:
- problemy skórne – trądzik, nadmierna suchość;
- zaburzenia widzenia – zespół suchego oka oraz kurza ślepota;
- zwiększona podatność na stres;
- częste uczucie znużenia;
- częste biegunki – nie związane z błędami żywieniowymi.
Najlepsze źródła witaminy A
Jak sobie poradzić z niedoborami witaminy A? Najprędzej wyeliminujemy je sięgając codziennie po różnego rodzaju jej źródła z pożywienia. Zatem gdzie występuje witamina A? Na liście produktów bogatych w retinol znajdują się m.in.:
- tłuste mleko;
- wątróbka;
- tłuste ryby;
- tran;
- wszystkie zielone warzywa;
- niektóre owoce: morele, śliwki;
- marchewka;
- dynia.
Oczywiście nie tylko zmiana diety i wzbogacenie jej o wymienione produkty, może okazać się pomocna w walce z niedoborami witaminy A w organizmie. Inna równie skuteczna metoda polega na codziennym spożywaniu witaminy A w proszku – rozpuszczonej w szklance wody bądź ulubionego soku. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dostarczyliśmy sobie optymalną porcję tej witaminy. Nie musimy się wówczas martwić o jej niedostateczną ilość w naszym jadłospisie.