Strona głównaBiznesNa co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka inwalidzkiego?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wózka inwalidzkiego?

Prawidłowe dobranie wózka inwalidzkiego jest bardzo ważne, gdyż jak wiadomo przekłada się na komfort oraz ewentualny szybszy powrót do zdrowia. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki? Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki?

Podstawowym elementem na jaki należy zwrócić uwagę jest wielkość wózka. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie szerokości siedziska. Szerokość powinna być o jedyne kilka centymetrów szersza od miednicy. Szacuje się, że raczej nie więcej niż 3 centymetry. Ważna jest też wysokość oparcia, wysokość zagłówka oraz prawidłowe dopasowanie podnóżek.

Poza doborem wymiarów warto zwrócić uwagę czy dany egzemplarz wózka jest po prostu funkcjonalny. Przykłady elementów, które pozytywnie wpływają na szeroko pojętą funkcjonalność i użyteczność to regulacja oraz odpinanie podnóżków, regulacja pochylenia oparcia, możliwość zdejmowania podłokietników bocznych oraz ogólna łatwość składania. Warto tez zwrócić uwagę czy z danym modelem kompatybilne są różnego rodzaju dodatki takie jak poduszki, tacki lub stoliki. Z pozoru są to drobne elementy, ale podczas codziennego użytkowania mogą się okazać bardzo istotne.

Kupując wózek inwalidzki warto mieć na uwadze, że jest to produkt, na który można otrzymać refundacje z NFZ.

Rodzaje wózków inwalidzkich

Na rynku jest co najmniej kilka różnych wózków inwalidzkich, które różnią się przeznaczeniem. Standardowe wózki są wykonane ze stali lub aluminium i zazwyczaj służą do celów rehabilitacyjnych.

Dla pacjentów wymagających pozycji leżącej dostępne są tak zwane wózki leżakowe. Z kolei dla pacjentów, którzy prowadzą aktywny tryb życia i sporo samodzielnie się przemieszczają na wózku dostępne są tak zwane wózki aktywne. Tego typu sprzęt charakteryzuje się dobrą ergonomią sprzyjającą samodzielnemu sterowaniu wózkiem. Dla najbardziej wymagających pacjentów dostępne są także wózki elektryczne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne