Strona głównaBiznesMieszkanie inwestycyjne – co warto wiedzieć?

Mieszkanie inwestycyjne – co warto wiedzieć?

Współcześnie wiele osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. W przypadku inwestowania w mieszkanie mówimy o tak zwanym mieszkaniu inwestycyjnym. Co kryje się pod tym terminem wyjaśniamy poniżej.

Mieszkanie inwestycyjne – co to jest?

Mieszkanie inwestycyjne z reguły stanowi nieruchomość o niewielkim metrażu, wahającym się w przedziale od 18 do 30 m2. Jest to nieruchomość przygotowana do wynajęcia. Mieszkanie tego typu powinno być wykończone, by pozwolić potencjalnym najemcom na wprowadzenie. Najczęściej są to stosunkowo tanie lokalne ze względu na małą powierzchnię użytkową.

Stopa zwrotu z inwestycji jest uzależniona od wielu czynników. Rozpoczynając od lokalizacji, poprzez to czy nieruchomość będzie stale wynajęta bez przerw, kończąc na takich czynnikach jak prawidłowo sporządzona umowa najmu. 

Ważne jest by inwestować w nieruchomości, które są płynne. To znaczy łatwo można je sprzedać w razie potrzeby oraz równie łatwo wynająć. Brak płynnośc i przestoje w wynajmie to duża bolączka dla inwestorów.

Dla kogo przeznaczone są mieszkania inwestycyjne?

Mieszkania inwestycyjne są przede wszystkim dla osób, które posiadają wolny kapitał i chcą go ulokować w bezpieczny sposób. Przy tym nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na doglądanie swojej inwestycji (co jest niemożliwe np. w przypadku inwestycji w biznes).

Inwestorów zachęca fakt, że ceny nieruchomości w ostatnich latach wyraźnie wzrosły. Zwroty z inwestycji wynikające ze wzrostu wartości nieruchomości są na tyle satysfakcjonujące, że zwrot w postaci dywidendy (opłata za wynajem lokalu) nie musi być wysoki by inwestycja w ogólnym rozrachunku przyniosła satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Czy warto kupić mieszkanie inwestycyjne?

Inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne. Najprościej podchodząc do sprawy – ludzie zawsze będą potrzebowali mieszkań, a nie wszystkich stać na zakup własnego i nie zawsze zakup jest korzystny z wielu różnych względów (np. sytuacja rodzinna, częste zmiany pracy itd.). Jednym z najważniejszych czynników przemawiających na korzyść mieszkań inwestycyjnych jest stabilność rynku nieruchomości – to, bowiem jeden z najstabilniejszych i bezkryzysowych rynków. 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne