Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to piękny, średniej wielkości pies o eleganckim, muskularnym ciele. To energiczne, dostojne i wrażliwe psy. Są lojalne w stosunku do swojej całej rodziny. Dalmatyńczyki cechuje zwinność, inteligencja, wytrzymałość w czasie pracy. To psy, które mają bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowczy.

Dalmatyńczyk to pies temperamentny, aktywny i spontaniczny, który ma dużą potrzebę ruchu. Lubi wodę, spacery, bieganie przy rowerze. W końcu został stworzony po to, aby biegać kilometrami obok powozów, nadając szyku pojazdowi z arystokratycznymi pasażerami. Dlatego decydując się na dalmatyńczyka musimy się zastanowić, czy damy radę zaspokoić jego potrzeby ruchowe, bo to nie jest rasa dla osób wygodnickich. Bez większych problemów przystosuje się też do życia w mieszkaniu. Jeżeli natomiast zostanie pozbawiony ruchu, wtedy możemy mieć pewność, że swoją energię wykorzysta w inny sposób, który nam nie będzie odpowiadał. Ucierpią na tym meble i sprzęt domowy.

Dalmatyńczyki należą do psów, które są łatwe w szkoleniu i w prowadzeniu, pod warunkiem, że od początku będziemy z nim pracować i odpowiednio socjalizować. Dalmatyńczyki mogą być nieco uparte, więc trening musi być stanowczy i konsekwentny. Jednocześnie dalmatyńczyk jest psem wrażliwym i źle reagują na surowe metody treningowe. Najważniejsze jest pozytywne podejście do treningu, opartego na pochwałach i nagrodach. Niestety ogromna popularność tej rasy spowodowała popyt na tę rasę i w efekcie pogorszenie jakości zdrowotnej, eksterierowej i psychicznej.

Dlatego ważne jest wybranie odpowiedniej hodowli dalmatyńczyka, w której psy są badane pod kątem chorób genetycznych. Pielęgnacja sierści dalmatyńczyków jest dość prosta i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy regularne wyczesywanie zwłaszcza w okresie linienia. Dalmatyńczyk to rasa zdrowa i długowieczna. Typowe choroby dla tej rasy to głuchota, kamica moczanowa, młodzieńcza neuropatia, alergie. Dalmatyńczyk to pies jedyny w swoim rodzaju.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne