Strona głównaBiznesCzym charakteryzuje się kredyt obrotowy?

Czym charakteryzuje się kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy jest przeznaczony dla przedsiębiorców. Z reguły tego typu kredyt jest wykorzystywany na finansowanie ważnych bieżących płatności. W niniejszym artykule przedstawiamy na czym polega kredyt obrotowy oraz krótko wyjaśniamy jaka jest różnica pomiędzy kredytem obrotowym na rachunku kredytowym a ovedraft.

Na czym polega kredyt obrotowy?

Przedsiębiorstwo nie zawsze ma potrzebne środki na spłatę wszystkich zobowiązań. Rozwiązaniem jest kredyt obrotowy, który jest kredytem bankowym. Można przeznaczyć go m.in. na zapłatę za towar, na opłaty administracyjne oraz dla pracowników. Chodzi o wszystkie koszty stałe firmy, ale również nagłe wydatki na zakup np. mebli biurowych lub sprzętu do biura.

Kredyty obrotowe dzielimy na kredyty na rachunki bieżącym, nazywane również overdraft oraz kredyty na rachunku kredytowym. Przedsiębiorstwo może zdecydować się również na kredyt odnawialny lub nieodnawialny. Ten pierwszy będzie automatycznie wznawiany wtedy, gdy poprzedni zostanie spłacony. Od banku zależy, czy udzieli on kredytu z zabezpieczeniem, czy też bez. Instytucja finansowa bierze pod uwagę ryzyko, a także kwotę przydzielanego kredytu.

Mały kredyt dla firm najczęściej nie będzie posiadał zabezpieczenia w postaci np. hipoteki albo klauzuli potrącenia wierzytelności z konta.

Kredyt na rachunku kredytowym a overdraft

Różnica pomiędzy kredytem obrotowym na rachunku kredytowym a ovedraft polega na tym, że ten drugi jest limitem kredytowym, który bank przyznaje na oddzielnym rachunku kredytowym. Z kolei pierwszy typ kredytu to finansowanie, które można przeznaczyć na wskazany cel, np. zakup sprzętu elektronicznego lub maszyn. Ovedraft daje więc większą swobodę, ponieważ to firma ustala na co wyda środki uzyskane od banku.

Kto może skorzystać z kredytu obrotowego?

Kredyt obrotowy jest przeznaczony dla firm o dowolnej formie prawnej – mogą być to małe przedsiębiorstwa lub spółki. Dla banku ważny będzie jednak obrót roczny oraz prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy, którzy starają się o przyznanie kredytu obrotowego muszą jednak posiadać wysoką zdolność kredytową oraz historię kredytową.

Na co może być przeznaczony kredyt obrotowy?

Finansowanie, jakim jest kredyt obrotowy dla firm może być przeznaczone m.in. na zakup towar lub usług, pokrycie kosztów, w tym wynagrodzenia pracowników, finansowanie kontraktów, spłatę zaległości. Kredyt obrotowy ma pomóc firmie utrzymać się na rynku oraz zachować płynność finansową. Dzięki niemu przedsiębiorstwo będzie mogło pomyśleć o innych planach finansowych, bez martwienia się o bieżące wydatki.

Czasem zdarza się, że firma otrzymuje bardzo ciekawą ofertę współpracy, jednak wymaga ona dodatkowych nakładów finansowych, w tym zatrudnienia pracownika lub zakupienie sprzętu. Kredyt obrotowy może bardzo pomóc, zwłaszcza jeśli firma chce zadbać o swój ciągły rozwój.

Kredyt dla firm może być również zabezpieczeniem przedsiębiorstwa w trudnym czasie, zwłaszcza kiedy jest wysoka inflacja. Dzięki kredytowi firma zachowuje płynność finansową, może płacić swoje zobowiązania w terminie, a także ma dodatkowe środki na rozwój. Przekłada się on później na lepsze obroty oraz zdobywanie nowych kontrahentów.

Jakie dokumenty są niezbędne, by otrzymać kredyt obrotowy?

Do otrzymania kredytu obrotowego konieczne będzie zaświadczenie o posiadaniu numeru NIP, a także dokument o wpisaniu firmy do ewidencji podmiotów gospodarczych. Bank zapyta również o wypis z KRS oraz deklarację VAT i deklaracje podatkowe z poprzednich lat działania firmy.

Czasem wystarczająca jest kopia księgi przychodów i rozchodów lub historia wpłat i wypłat z konta firmowego. Wiele zależy od kwoty kredytu obrotowego oraz jego typu. Nie każda instytucja finansowa będzie chciała otrzymać te same dokumenty, więc przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, jakie dokumenty będą konieczne. Należy również sprawdzić umowę kredytową oraz zapytać o ewentualne skrócenie czasu spłacania zobowiązania. W niektórych bankach niestety istnieje specjalna opłata za wcześniejsze spłacenie zobowiązania, dlatego warto o niej wiedzieć jeszcze przed podpisaniem umowy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne