Strona głównaUncategorizedCzy klimatyzacja w biurze to konieczność?

Czy klimatyzacja w biurze to konieczność?

Praca latem w biurze, w którym panuje wysoka temperatura to coś co zdecydowanie nie sprzyja efektywnej i przede wszystkim komfortowej pracy. W wielu polskich biurach widujemy systemy klimatyzacyjne, jednak wciąż nie jest to standardem w związku z czym pracownicy często zastanawiają się czy pracodawca powinien zapewnić klimatyzację w miejscu wykonywania pracy. Co mówią na to przepisy? Czy klimatyzacja w biurze to konieczność?

Czy pracodawca musi zamontować klimatyzację.

Zgodnie z przepisami, pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia klimatyzacji w miejscu wykonywania pracy, nawet jeśli temperatura nie jest do końca komfortowa. Mimo, że nie znajdziemy w kodeksie pracy konkretnego zapisu na temat klimatyzacji to jednak jest wyraźnie zaznaczone, że pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wydaje się więc, że przy bardzo wysokiej temperaturze zamontowanie klimatyzacji powinno być uzasadnione, chociaż żaden przepis tego bardzo precyzyjnie nie reguluje. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku minimalnej temperatury, bo w tym wypadku rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej wskazuje na to, że minimalna temperatura wynosi 18 stopni, natomiast optymalna 20 stopni.

Dlaczego warto zamontować klimatyzację w biurze?

Niezależnie od przepisów, klimatyzacja biur jest czymś co jest bardzo rekomendowane do tego, aby umożliwić pracownikom efektywną pracę. Wykonywanie obowiązków w zbyt wysokiej temperaturze nie sprzyja efektywności. Klimatyzacja w mieszkaniu jest raczej wciąż czymś niezbyt często spotykanym w polskich domach. Natomiast w przestrzeniach biurowych, klimatyzator od co najmniej kilku lat jest spotykany nawet w burach o niższym standardzie. Spędzenie lata w biurze, w którym panuje przyjemna pokojowa temperatura jest po prostu znacznie przyjemniejsze niż skupianie swojej uwagi na niekomfortowym upale zamiast na obowiązkach.

Więcej na temat klimatyzacji dedykowanej dla przestrzeni biurowych można przeczytać na: klimatyzacja biura warszawa.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne